21 In Biznes/ Marketing

Jak napisać idealny post na blog? 10 ważnych reguł, których nie możesz pominąć.

Zastanawiałam się, czy nie nazwać tego wpisu: „Jak zepsuć nawet najlepszy artykuł na Twojej stronie”, stwierdziłam jednak, że nie ma co skupiać się na negatywnych aspektach, choć może byłoby to ciekawsze i bardziej przyciągające uwagę. Zależy mi jednak na dostarczeniu Ci krótkiej instrukcji, która stanie się dla Ciebie drogowskazem przed opublikowaniem Twojego tekstu. Nie jest istotne, czy dopiero startujesz z blogiem i na jaki zasięg liczysz, bo warto od początku robić to najlepiej, jak umiesz. Tak więc jeśli chcesz mieć pewność i gotową receptę jak napisać idealny post na blog, zerknij poniżej. 

Co wspólnego ma salsa i blogowanie?

W ostatnim czasie mam taką refleksję, że z blogowaniem jest jak z salsą. Ci, którzy mnie znają lepiej, wiedzą, że dużą część mojego życia poświęciłam tańcu. Kiedy stawiałam swoje pierwsze kroki, salsa była postrzegana jako coś dziwnego i oryginalnego; jako taniec dla nielicznych. Mam wrażenie, że podobnie jest z początkami blogowania – nie do końca widziano w tym sens; prowadzenie bloga traktowano raczej jako pisanie pamiętnika. Mijają lata i nadchodzi wielkie BUUM: wszyscy tańczą, wszyscy blogują… Z jednej strony to bardzo dobrze, bo dostrzegamy mocny aspekt biznesowy zarówno jednej dziedziny, jak i drugiej. Stety albo niestety rodzi się silna konkurencja, a wymagania w każdej z tych sfer rosną, coraz trudniej jest się wybić, powstaje mały wyścig szczurów. Ci, którzy wcześnie zaczynali, oczywiście znajdują się na uprzywilejowanej pozycji. Jeśli od początku nie wykazujesz zaangażowania, talentu i profesjonalizmu – szybko znikasz i upadasz; ludzie zapominają o Tobie.

Grunt to się nie dać i od początku mierzyć wysoko albo starać się wyszukiwać nowości na rynku i być w nich pionierem. Mamy wtedy dużą szansę, że będziemy milę przed innymi, o ile temat czy dany trend zaskoczą tak, jak było z blogowaniem… Nie jest wtedy ważne, czy będziesz mistrzem rumby kubańskiej, czy artykułów z zakresu biznesu…

Skoro zgadzamy się, że trzeba mierzyć wysoko, treści, które udostępniasz na swojej stronie, muszą stanowić wartość dla czytelnika i spełniać kilka podstawowych zasad, aby ktokolwiek chciał je przeczytać. Mogą się różnić w zależności rodzaju bloga (blog lifestylowy czy bardziej ekspercki), jednak pewne elementy pozostają niezmiennie.

NAPISAŁAŚ POST?

SPRAWDŹ, CZY O CZYMŚ NIE ZAPOMNIAŁAŚ –

MINI TEST DLA TWOJEGO ARTYKUŁU:

1. DOBRY I PRZYCIĄGAJĄCY UWAGĘ TYTUŁ POSTA

Od zawsze wiadomo, że jesteśmy ciekawskimi stworzeniami. Żeby Twój tekst w ogóle ujrzał światło dzienne, musi przyciągnąć czytelników. Najprostszym sposobem jest dobry tytuł, najlepiej w postaci pytania, listy, poradnika. Warunek jest jeden: musi intrygować lub dostarczać Twoim czytelnikom rozwiązanie określonego problemu. Pamiętaj, że tylko 2 osoby na 10 po przeczytaniu tytułu przechodzą do dalszej części tekstu.

Pomocny może okazać się bezpłatny planner słów kluczowych w Google AdWords – tutaj.

2. PRZYJAZNY I UPORZĄDKOWANY WYGLĄD TREŚCI

  • Stosuj akapity, odstępy, nagłówki, tak aby tekst dobrze się czytało.
  • Do artykułu dołączaj min. 2 zdjęcia – im więcej, tym lepiej. Pamiętaj, że powinny być obrobione, dobrej jakości i wielkością dopasowane do szablonu bloga.
  • Stosuj firmową czcionkę. Sprawdź, czy na pewno jest czytelna (niektóre czcionki po prostu mogą odstraszać).
  • Używaj kolorów marki do zaznaczenia ważnych fragmentów tekstu, na których Ci zależy.
  • Jeśli uważasz, że justowanie tekstu jest wskazane w twoim wypadku – zrób to. Zdania na ten temat są podzielone, dlatego proponuję, abyś sama określiła, co sprawdzi się u Ciebie. Jeśli wybierzesz – trzymaj się tego konsekwentnie. Twój blog, Twoje zasady 

 

3. WARTOŚCIOWA TREŚĆ CZYLI JAKA?

Przede wszystkim nie staraj się pisać, jeśli nie masz na to nastroju i weny. Nie kopiuj treści innych, bo to Twoje miejsce i musisz nadać mu indywidualny charakter. Inspiracja jest dozwolona, kopiowanie – absolutnie zakazane. Przyjęło się, że im częściej piszesz i publikujesz, tym lepiej dla Twojej strony, zadaj sobie jednak pytanie, czy takie działanie nie odbije się na treści Twoich wpisów? Czy po kilku miesiącach nie poczujesz się więźniem swojej nowej pasji?

Szukaj tematów oryginalnych. Zapytaj siebie, czy Twój dzisiejszy post pomoże, zainspiruje lub dostarczy wiedzy komuś, kto jej potrzebuje lub boryka się z jakimś problemem, czy może okaże się tylko bezwartościowym wpisem, w którym chwalisz się zakupem nowej pary butów? Czasem lepiej publikować rzadziej, ale oferując czytelnikowi większą wartość.

4. SEO

Nie zapomnij ustawić słów kluczowych dla Twojego artykułu i pamiętaj, aby zawrzeć je w tekście – ułatwi to wyszukiwarce dotarcie do Twojego posta. Jeśli korzystasz z WordPresa, z pomocą przyjdzie wtyczka Yoast Seo. Warto również te same słowa kluczowe ustawić dla Twoich fotografii w poście.

5. KOREKTA TEKSTU I JEGO DŁUGOŚĆ

Nawet jeśli czujesz, że pisanie nigdy nie stanowiło dla Ciebie problemu i od zawsze jest Twoją pasją, warto zainwestować w osobę, która będzie sprawdzała Twoje teksty. Pamiętaj: nie wszystkie literówki jesteś w stanie zauważyć. Czasem zmiana szyku zdania lub wyrazu na inny sprawi, że odbiór Twojego tekstu stanie się łatwiejszy, a Twoja myśl zostanie wyrażona w bardziej adekwatny sposób.

Odnośnie do długości tekstu zdania są podzielone.

Z jednej strony podobno najlepsze teksty są na 1,5 strony A4 (zwiększamy prawdopodobieństwo, że czytelnik przeczyta wszystko, co chcemy mu przekazać, będzie miał również poczucie niedosytu). Wiele zasad potwierdza, że po skończonym artykule powinno się przysiąść raz jeszcze i skrócić go o połowę.

Z drugiej jednak strony trudno jest mi sobie wyobrazić porządny i poruszający ważne kwestie artykuł, napisany naprędce i powierzchownie (zwłaszcza w przypadku blogów profesjonalnych i eksperckich). Przykład? Mój ostatni artykuł o ciąży w UK – link.

Nie wyobrażam sobie, bym mogła uwzględnić wszystkie aspekty, które chciałam poruszyć, w krótkiej formie.

Wniosek? To nasza osobista kwestia, w jaki sposób chcemy pisać: rzadziej, ale dłużej, czy może częściej, ale krócej, rozbijając istotne tematy na kilka krótszych artykułów. Wybór należy do Ciebie.

jak napisać idealny post na bloga

6. LINKI DO TWOICH ARTYKUŁOW LUB ZACHĘTA DO ZAPISU NA NEWSLETTER/ DO OFERTY

Pamiętaj, po co prowadzisz blog. Napisanie każdego artykułu w sposób rzetelny wymaga od Ciebie czasu. Oczekujesz reakcji publiki i pragniesz zwiększać zaangażowanie. To wszystko robisz po coś, prawda?

  • By zwiększyć popularność Twojej strony i podnieść statystyki;
  • By zwiększyć liczbę zapisów do Twojej bazy e-mail.
  • By zachęcić ludzi do skorzystania z Twojej oferty, którą przedstawiasz na stronie.

Musisz mieć jakiś cel.

Nie bój się zatem w artykule dodać element, który pomoże w jego osiągnięciu. Zareklamuj krótko swój najnowszy kurs online, dodaj przycisk do zapisu na newsletter, link do Twojego innego artykułu. W sposób naturalny i dyskretny wykorzystaj szansę, jaką daję Ci każdy kolejny post.

7. PROWOKUJ CZYTELNIKA I ZADAWAJ PYTANIA

Liczysz, że Twój wpis stanie się popularny i zyska komentarze?

Koniecznie sprowokuj czytelnika swoją refleksją lub zadaj pytanie np. na końcu artykułu, które sprowokuje go do zamieszczenia kilku słów na poruszany przez Ciebie temat.

Ciekawa jestem, czy zastosowałaś kiedyś taką prowokację u siebie i jakie były rezultaty?

8. UDOSTĘPNIANIE TWOICH TREŚCI W SOCIAL MEDIA PRZEZ CZYTELNIKÓW

Stworzyłaś post, więc teraz pozwól, by po jego przeczytaniu czytelnik mógł go udostępnić (o ile stwierdzi, że wpis jest wartościowy). Z pomocą ponownie przychodzą różnego rodzaju wtyczki, które umożliwiają takie działanie – możliwe, że część z nich obejmuje Twój szablon.

Czasem warto przypomnieć ludziom, że mogą to zrobić, i napisać prosto z mostu: „ Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim w Twoich ulubionych social media za pomocą przycisków znajdujących się poniżej”.

9. UNIKATOWOŚĆ I OSOBOWOŚĆ

Inaczej mówiąc: nie bądź niczyją kopią. Postaraj się znaleźć swoją tematykę i swój styl. Nawet jeśli prowadzisz blog profesjonalny, czasem warto dodać coś bardziej osobistego. Zawsze wyrażaj swoje zdanie na dany temat – suchych faktów bez polotu jest dość w sieci.

Postaraj się, aby Twoi czytelnicy zwyczajnie poznali Cię i polubili, by dzięki temu zechcieli do Ciebie wracać. Nie staraj się przypodobać wszystkim, nawet jeśli zdarzy się, że ktoś napisze o Tobie coś negatywnego lub nie spodoba mu się język, jakim operujesz, lucz dosadna szczerość.

Twoja strona to TWÓJ DRUGI DOM. Ty tu rządzisz

Nie ma nic gorszego niż strona bez duszy lub strona o wszystkim i o niczym, na której nie do końca jest wiadomo, z kim mamy w ogóle do czynienia i czym ten ktoś się zajmuje.

10. NIE PISZ W POŚPIECHU, CZYLI CZAS NA DOJRZEWANIE TEKSTU

Jeśli masz tylko godzinę i chcesz szybko coś napisać – skorzystaj z mojej rady i nie rób tego. Takie podejście obniży wartość Twojego tekstu i z pewnością sprawi, że nie zadbasz o połowę kwestii, które poruszam. A przecież chcesz podnieść jakość swoich wpisów, prawda?

Po napisaniu tekstu odczekaj kilka godzin lub dzień i ponownie sprawdź, co napisałeś. Jedno jest pewne – zauważysz wiele błędów, które wcześniej Ci umknęły. Szczególnie polecam takie działanie w przypadku, gdy nie współpracujesz kimś w zakresie korekty (z tego miejsca pozdrawiam Elę, moją patronkę od literówek i błędów, jakie popełniam).

A teraz przyznaj się, ile z wymienionych podpunktów faktycznie uwzględniasz przed opublikowaniem artykułów?

 

Jeśli boisz się, że o czymś zapomnisz, specjalnie dla Ciebie przygotowałam krótką ściągę – dzięki niej szybko zweryfikujesz swoje przyszłe teksty pod kątem każdego z opisanych podpunktów – POBIERZ BEZPŁATNĄ LISTĘ.

 

Mam nadzieję, że okażę się niezwykle przydatna w Twojej działalności blogowej.

Jeśli znasz kogoś, komu mój artykuł mógłby okazać się pomocny, wyślij lub udostępnij mu link, a będę Ci bardzo wdzięczna. Tym samym pomożesz mi zrealizować punkt 8 mojej listy 😉

Miłego dnia!

Pozdrawiam, Ania G.

You Might Also Like