7 In Biznes/ Emigracja

Jak wybrać dobrą nazwę dla mojego biznesu w UK ?

 

Podczas tworzenia mojego pierwszego kursu online oraz przeprowadzania pierwszych konsultacji dało się zauważyć, że niektórzy z Was mają problemy związane z wyborem odpowiedniej nazwy dla swojej firmy. To prawda – zadanie nie należy do najprostszych.

Dobra nazwa to taka, którą lubimy i którą polubi i zapamięta nasz klient. Jest podobna do naszego imienia – może stać się naszym atutem lub przekleństwem; może otwierać nam drzwi i możliwości lub być problematyczna i odpychać od nas ludzi. Co zrobić, żeby tak się nie stało? Przede wszystkim porządnie się nad nią zastanowić i dopasować do rynku.

 

PODEJŚCIE DO NAZWY – SOLE TRADER A SPÓŁKA LTD

 

 1. SOLE TRADER

Drogi Czytelniku, masz pole do popisu i dwie opcje, które możesz rozważyć.

 

Pierwsza:

Nie musisz wymyślać żadnej nazwy. Możesz pozostać przy swoim imieniu i nazwisku.

Przydatne rozwiązanie, jeśli Twoim celem jest budowanie marki osobistej i jeśli nie kierujesz swoich usług do Brytyjczyków (a nawet jeśli w przyszłości zamierzasz, pamiętaj, że Twoje dane powinny być łatwe do wymówienia).

Metoda sprawdza się w odniesieniu do mniejszych firm oraz takich, które chcą, aby ich konto firmowe służyło również jako konto prywatne – wówczas całkowicie znika problem związany z tym, że dane konta w banku nie pokrywają się z nazwą Twojego biznesu. W takim wypadku przydaje się slogan, który dookreśla, czym naprawdę się zajmujesz.

 

Możecie zerknąć na moją nazwę: Anna Górecka – Emigracja, Biznes, Marketing. Bez tego dopisku byłoby mi trudno funkcjonować. Nazwa ma sens tylko wtedy, gdy moją grupę docelową stanowią Polacy i gdy nie mam planów rozszerzenia działalności o Anglików.

Zależało mi na zbudowaniu marki osobistej i domenie z imieniem i nazwiskiem w adresie, więc wszystko się zgadza.

 

Druga:

Ustalasz nazwę swojej firmy.

Ciekawa i oryginalna nazwa może zdziałać cuda. Upewnij się jednak, że domena jest wolna, bo dążąc do spójności w biznesie, nie wypada potem odsyłać ludzi do strony, która z nazwą nie ma nic wspólnego.

Niezależnie od tego, czy po polsku, czy po angielsku, ważne jest, aby nazwa Twojej firmy wstępnie informowała klienta, czym się zajmujesz, i ukierunkowywała go na profil Twojej działalności. Pamiętaj: możesz podkreślić swoje pochodzenie, ale nie musisz; wszystko zależy od Twojej grupy docelowej i planów na przyszłość.

Jeśli swoje usługi kierujesz głównie do Brytyjczyków, powstrzymałabym się od dodatków typu „pol” „Polish”/„polish”, bo istnieje ryzyko, że albo źle zrozumieją (np. słowo polish oznacza polerowanie), albo uznają, że to miejsce dla Polaków i Cię nie odwiedzą.

 

 1. LTD COMPANY

 

W tym przypadku sprawa przedstawia się nieco inaczej i właściwa nazwa jest konieczna. Co najważniejsze – musi być oryginalna, unikalna i niepowtarzalna. Obowiązkowym wyrazem w nazwie jest „ Limited”, które znajduję się na końcu nazwy. Nie ma możliwości zarejestrowania dwóch takich samych spółek Limited. Warto po burzy mózgów, związanym z wymyślaniem nazwy, zajrzeć na stronę Companies House i sprawdzić, czy aby na pewno Twój faworyt nie jest zajęty przez inną spółkę

 

 

CECHY DOBREJ NAZWY DLA FIRMY W WIELKIEJ BRYTANII:

 

 • prosta, krótka i sugerująca, czym się zajmujemy;
 • łatwa do wymówienia i zapamiętania przez Brytyjczyka, o ile jest on naszym klientem docelowym; zapomnijmy o trudnych do wypowiedzenia polskich nazwiskach czy słowach;
 • poprawna językowo (gramatycznie i ortograficznie);
 • nie może być obraźliwa; czasem – mimo że mieszkamy w UK już jakiś czas – możemy nie zdawać sobie sprawy, że dla Anglika coś może nie brzmieć najlepiej, dlatego sprawdź na tej stronie TUTAJ lub po prostu zapytaj znajomych z Anglii;
 • nie ściągajmy nazw od innych, już istniejących firm; to chyba nie wymaga komentarza – każdy z nas powinien budować własny wizerunek i starać się wyróżnić na rynku, zamiast być czyjąś kopią;
 • unikajmy banału; jeśli jesteś fryzjerem, chyba nie muszę mówić, że nazwa typu „Hairdresser” nie jest wystarczająca? Dodatkowo w wynikach wyszukiwania z taką zwykłą nazwą znajdziesz się na setnej stronie. Warto spersonalizować nazwę i połączyć ją chociażby z imieniem, nazwiskiem lub inicjałami.

 

 

NAZWA A MOJA GRUPA DOCELOWA – BADANIE RYNKU

 

To główny aspekt, nad którym trzeba się zastanowić, przewiduję jednak, że większość z Was będzie celować w brytyjskich klientów – w końcu jest ich znacznie więcej i mają bardziej zasobne portfele niż Polacy. Większość Waszych nazw definitywnie powinna być w języku angielskim.

Kiedy wymyślisz kilka nazw i sprecyzujesz grupę docelową, warto przeprowadzić badanie rynku.

Dookreślenie swojego klienta stanowi niezwykle istotną podstawę biznesu, bez której ani rusz, dlatego jeżeli nie masz pojęcia, jak to zrobić, serdecznie zapraszam na KONSULTACJĘ.

Pomogę Ci zdefiniować grupę docelową.  Więcej informacji – tutaj

Masz pytania dotyczące wyłącznie nazwy? Również zapraszam!

 

 

+ Jak przeprowadzić badanie rynku i jak wybrać najlepszą nazwę dla  biznesu w UK?

 

 • zapytać osoby, do których adresujemy nasze usługi, jaka nazwa najbardziej im się podoba, z czym się kojarzy, czy łatwo ją zapamiętać;
 • zrobić ankietę i poprosić o jej wypełnienie te same osoby (lub lokalną społeczność), wcześniej zaznaczając jednak, jaki rodzaj działalności chcemy prowadzić, następnie udać się z ankietą w takie miejsca, w których możemy spotkać naszych potencjalnych klientów. Uwaga: nie pytamy wszystkich, tylko wyselekcjonowane osoby. Im więcej ankiet, tym lepiej.
 • przyglądajmy się konkurencji i ich nazwom (np. w spisie firm, vanom firmowym – dajmy się zainspirować!);
 • możemy zadzwonić do brytyjskich znajomych i przedstawić im trzy propozycje nazwy ze sloganem, a następnego dnia sprawdzić, która z nich zapadła im w pamięci – to będzie dla nas dodatkowa wskazówka.

 

 I na koniec: pamiętajmy, że przy wyborze nazwy nie liczy się nasz gust , lecz opinia naszych klientów. 

 

 

DODATKOWE WSKAZÓWKI:

 • Warto upewnić się, że nazwa, o której myślimy, nie jest już zastrzeżona – sprawdź na tej stronie: TUTAJ. Nikt z nas przecież nie chce płacić kary za tego rodzaju przewinienie.
 •  Zbuduj potężną bazę słów w jakikolwiek sposób powiązanych z profilem Twojej działalności. Poproś o pomoc rodzinę, przyjaciół, znajomych Brytyjczyków i zróbcie burzę mózgów, bawiąc się słowami. Możesz pokusić się o stworzenie całkowicie nowego słowa, ale wtedy obowiązkowo z wyjaśniającym sloganem. PAMIĘTAJ: bycie oryginalnym popłaca, a intrygowanie klienta to potężna broń.
 •  Myśl cały czas o tym, że nazwa powinna być dość uniwersalna. Może z czasem wejdziesz na inny rynek? Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, chyba, że masz już tak bardzo sprecyzowane plany jak ja 😉

 

Mam nadzieję, że wszystkie powyższe uwagi i informacje weźmiesz sobie do serca i już dziś zaczniesz zastanawiać się nad idealną nazwą dla swojej firmy. Zajrzyj również do innych postów na blogu i poszerz swoją wiedzę na tematy związane z emigrację, biznesem i self-employed.

 

Na koniec serdecznie polecam Ci mój bezpłatny e-book „5 kroków do biznesu w Anglii”, w którym znajdziesz ciekawe informacje na temat zakładania firmy w UK. DO POBRANIA PONIŻEJ.

Całkowicie za darmo!

 

 

Anna Górecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like