24 In Biznes

Czy warto mieć swoją firmę? Plusy i minusy bycia swoim szefem.

 

Odkąd na poważnie zajęłam się biznesem w sieci oraz blogowaniem, odkryłam, jak wiele kobiet z powodzeniem prowadzi swoje firmy i jak jeszcze więcej o nich myśli – bardziej lub mniej intensywnie. To udowadnia, że Polki to niezwykle przedsiębiorcze i zaradne babki w porównaniu do innych narodowości. Jesteśmy nauczone łączyć obowiązki domowe z karierą, prężnie dążyć do celu i realizować własne marzenia mimo pojawiających się przeszkód.

Jednak czy każda z nas powinna zająć się biznesem? Czy zawsze warto mieć swoją firmę?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nikt nie zagwarantuje nam sukcesu, dlatego tak wiele z nas pozostaje w bezpiecznej sferze rozmyślań: ,,Och, jak świetnie byłoby mieć swój biznes!” – i do niej się ograniczając.

Jeśli właśnie jesteś na etapie rozważania, możesz odpowiednio wcześniej odpowiedzieć sobie na pytania, czy nadajesz się do tego. Zaznaczam jednak, że są to moje wytyczne, którymi kierowałam się kiedyś i które moim zdaniem zwiększają szansę powodzenia Twojej firmy i Twojego pomysłu na własny biznes. Wiele jest jednak przypadków, w których osoby, które odniosły sukces, nie wpisują się w te kryteria, a mimo to wszystko im się udaje. Grunt to wierzyć w siebie i swoje możliwości, niezależnie od tego, czy planujesz swój biznes prowadzić w Polsce, czy np. w Anglii.

ZANIM NA POWAŻNIE ZACZNIESZ REALIZOWAĆ BIZNESPLAN, ZASTANÓW SIĘ NAD:

CECHAMI SWOJEGO CHARAKTERU

Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony. Wybierz dominujące cechy i obszary, w których jesteś dobra. Przykład: czy lubisz rutynę i uporządkowane życie, czy jednak potrzebujesz dawki adrenaliny i zróżnicowanych zadań? Czy potrafisz sama mobilizować siebie do wykonywania obowiązków i zadań? Jaki typ pracy preferujesz? Czy w obecnej pracy masz możliwość uwalniania swojej kreatywności?

Odpowiedzi na tego rodzaju pytania dadzą Ci pogląd na to, czy własny biznes jest tym, czego szukasz.

 

SWOIM WYKSZTAŁCENIEM LUB DOŚWIADCZENIEM W WYBRANEJ DZIEDZINIE

Oczywiście Twój pomysł może być innowacyjny i nawet jeśli nie stoi za nim kilkuletnie doświadczenie – może się powieść, jednak w przypadku części biznesów o wiele korzystniej jest sprawdzić wcześniej, „z czym owy biznes się je”.

Na moim przykładzie Wam powiem, że nie wyobrażam sobie otworzyć szkoły tańca w inny sposób, niż zrobiłam to w wieku 23 lat: zanim otworzyłam swój obiekt, przez 3 lata pracowałam jako instruktor u kogoś innego; dzięki temu zyskałam przynajmniej część wiedzy na temat funkcjonowania tego typu placówki i było mi łatwiej wystartować z własną firmą.

 

POMYSŁEM I POTENCJALNĄ REAKCJĄ RYNKU

Swój pomysł musisz przeanalizować od deski do deski. Sprawdzić, czy są osoby posiadające podobne firmy, a jeśli tak – czy prężnie działają. Zrobić badanie rynku i określić, czy ludzie potrzebują Twoich usług i produktów. Doprecyzować przede wszystkim swoją grupę docelową. Warto zastanowić się, ile chcesz zarabiać w pierwszym roku i w kolejnych latach, tak abyś czuła, że odniosłaś osobisty sukces. W jakim kierunku chcesz rozwijać swój biznes? Co jest szczytem Twoich marzeń? Do tego celu przydatny okazać się może skrócony biznesplan – choć wzorów w sieci jest naprawdę sporo, zachęcam Cię do założenia zeszytu lub specjalnego folderu na komputerze i popuszczenia wodzy zarówno fantazji, jak i zdrowego rozsądku.

Ty jesteś kreatorką własnego biznesu, pamiętaj o tym.

 

OSOBAMI Z TWOJEGO OTOCZENIA

Kiedy rozwijasz firmę, liczy się każdy rodzaj wsparcia. Kontakty i znajomości, ale także przyjaciele zaczynają odgrywać bardzo ważną rolę. Nigdy nie zapomnę, ilu dobrych ludzi spotkałam na swojej drodze podczas rozkręcania mojej pierwszej firmy; kolega, który okazał się malarzem, pomalował całe studio; koleżanka stworzyła grafiki, znajomy projektant za darmo wykonał piękny projekt sali tanecznej. Przykłady mogłabym mnożyć, ale wiem jedno – bez tych ludzi moja firma w ogóle by nie powstała. Nie wiem, co spowodowało, że zechcieli mi pomóc i skąd się pojawili, ale będę im wdzięczna do końca życia.

Ty też przeanalizuj swoje zasoby; wypisz na kartce, kogo znasz i kogo mogłabyś poprosić albo o pomoc, albo o rabat przy zakupie wyposażenia dla Twojego biznesu. Znajomych poproś o małą promocję w swoim środowisku. Musisz być świadoma i nauczyć się pytać o pomoc albo chociaż informować znajomych o swoich zamiarach. Jeśli będą wiedzieć, że rozkręcasz firmę, może sami zaoferują Ci swoje wsparcie.

 

ŚRODKAMI FINANSOWYMI

Inaczej mówiąc: gotówką, jaką dysponujesz, a jaka będzie potrzebna na zrealizowanie Twojego pomysłu. Może się powtórzę, ale nie radzę zaczynać biznesu od kredytu – zwłaszcza dużego – bo może nas pociągnąć na dno. Wiem, co mówię! Lepiej finansować swój pomysł stopniowo i małymi krokami, inwestować wcześniej odłożoną gotówkę, ewentualnie rozważyć wszelkiego rodzaju granty i dofinansowania. Nie polecam też zakładania spółek celem obniżenia kosztów, bo wiadomo, jak najczęściej się kończą (swoją drogą – nie znam chyba nikogo, kto założyłby spółkę i chwalił sobie i takie rozwiązanie, i własnego wspólnika, a Wy?).

W odniesieniu do finansów: pamiętaj, żeby posiadać zapas gotówki na min. 6 miesięcy prowadzenia firmy. Wiadomo, początki bywają trudne, a sytuacja każdej z nas jest inna, przestrzegam jednak przed porzucaniem etatu i oczekiwaniem, że już w pierwszym miesiącu działalności wszystko pójdzie po naszej myśli i zarobimy jak dotychczas lub więcej.

 

Jeśli przeanalizowałaś powyższe aspekty i mimo wszystko nadal uważasz, że jesteś odpowiednią osobą do prowadzenia własnej firmy, dysponujesz kilkoma wartościowymi kontaktami, zbadałaś rynek, sytuacja finansowa Cię nie nagli bądź masz odłożone jakieś pieniądze i przeczucie, że Twój charakter pomoże Ci w biznesie – zerknij na opracowane zestawienie wad i zalet prowadzenia własnego biznesu. Ich świadomość i akceptacja to podstawa czerpania radości z bycia swoim szefem.

czy warto mieć swoją firmę

PLUSY PROWADZENIA WŁASNEGO BIZNESU:

 • Motywacja i Twoja chęć do działania są na najwyższym poziomie, ponieważ wszystko, co robisz, robisz dla swojego dobra i dobra Twojej firmy.
 • Nie musisz nigdy więcej znosić humorów przełożonego.
 • Sama dbasz o jakość swoich usług i produktów, zgodnie z własnymi kryteriami.
 • Elastyczny czas pracy – nigdy więcej podań o urlop! Sama decydujesz, kiedy i gdzie wykonujesz swoją pracę. Nie lubisz wstawać rano? Świetnie, to Ty ustalasz godziny swojej pracy.
 • Decydujesz o tym, czy pracujesz sama, czy w zespole. Jeśli w zespole – tylko Twoje zdanie liczy się przy doborze ludzi, których zatrudniasz.
 • Nie musisz nigdy obawiać się zwolnienia!
 • To Ty ustalasz swoje priorytety i wybierasz projekty. Swoją firmę kreujesz według swojego gustu.
 • Masz szansę zarabiania więcej niż na etacie.
 • Własna firma to wolność! Poczujesz, że możesz wszystko!

 

Twój biznes to Twoje dziecko – dostajesz tyle, ile uwagi mu poświęcasz!

 

MINUSY PROWADZENIA FIRMY:

 • Niestabilne zarobki. Musisz być przygotowana, że jeden miesiąc może okazać się lepszy, kolejny gorszy. Pożegnaj się ze stałą pensją na koncie zawsze 10. każdego miesiąca.
 • Frustracja i stres, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dużo dajemy od siebie, a efekty są marne (często bywa tak na początku działalności). Jeśli ten stan utrzymuje się dłużej, warto poszukać przyczyny. Może wystarczy zmienić grupę docelową? A może biznes nie został właściwie doprecyzowany?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz otwarcie firmy w Anglii i potrzebujesz pomocy w tym zakresie – zapraszam Cię do udziału w moim kursie e-mail (premiera w maju). Dołącz do listy oczekujących, żeby zyskać pierwszeństwo zakupu po najniższej cenie w ramach przedsprzedaży, która rusza już pod koniec kwietnia. A jeśli oczekujesz spersonalizowanej porady – zapraszam na indywidualną konsultację. 

 

 • Wszystko jest na Twojej głowie. Gdy prowadzisz działalność jednoosobową lub gdy dopiero planujesz rozbudowę zespołu, może być trudno np. kiedy zachorujesz. W sytuacji, gdy każdy problem rozwiązujesz sama, niekiedy możesz po prostu nie wyrabiać ze wszystkimi obowiązkami.
 • Musisz zaprzyjaźnić się z aspektami księgowymi, Excelem, przychodami i tak dalej…
 • Pamiętaj: kiedy prowadzisz firmę, zwłaszcza na początku będziesz pracować więcej niż 8 godzin dziennie. O firmie i kwestiach z nią związanych myślisz praktycznie 24h/dobę. Czasami niełatwo jest zrelaksować się; pokusa pracy w niedzielę lub podczas urlopów bywa o wiele większa, bo przecież robisz to dla własnego dobra i swojej rodziny. To pułapka, której należy unikać, w przeciwnym razie szybko się wypalisz.
 • Mając firmę, należy pogodzić się z mniejszymi świadczeniami choćby emerytalnymi lub macierzyńskimi. Wydaje mi się to bardzo nie fair, ale cóż zrobić…?!

 

Oczywiście nie wymieniłam wszystkich aspektów, bo temat jest dosyć obszerny. Czekam na Wasze doświadczenia z prowadzeniem własnej firmy lub opis obaw, jakie macie przed jej otworzeniem. Może zapomniałam o czymś ważnym?

W tajemnicy Wam powiem, że przeszłam każdy z etapów. Odkąd pamiętam, chciałam mieć swój biznes. W wieku 23 lat otworzyłam ze wspólnikiem swoją pierwszą szkołę tańca. Po 3 latach przeszłam na własną działalność, już bez osób trzecich, i prowadziłam ją przez kolejne 1,5 roku. Przez kolejne 12 miesięcy, już po wyjeździe do Anglii, miałam serdecznie dość biznesu w Polsce i zapierałam się, że „nigdy więcej”. Byłam zmęczona, wszystko było na mojej głowie, a płynność finansowa pozostawiała wiele do życzenia.

Od 1,5 roku znowu posiadam własną firmę, tym razem zarejestrowaną w Anglii, i śmieję się, że jeżeli coś jest komuś pisane, to tak będzie. Myślę jednak, że trzeba w życiu wiele przeżyć, wiele przejść, wiele błędów popełnić, aby prowadzić biznes dojrzalej i mądrzej. I tego dziś życzę Wam wszystkim!

Ania

 

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Pobierz bezpłatnie mini e-booka „5 kroków do biznesu w Anglii”

You Might Also Like