2 In Rozwój

Jak obudzić w sobie kreatywność? 

 

Kreatywność to ściema?

No właśnie, jak myślisz? Ostatnio tyle mówi się o kreatywności. Założę się, że większość z Was ma wpisaną tę cechę w swoje CV. W dzisiejszym świecie głupio nie być kreatywnym. No bo co oznacza brak kreatywności? Że jestem nudna i nie miewam ciekawych pomysłów? A może że nie będę umiała znaleźć rozwiązania problemu mojego szefa?

Nie ma jednej definicji tego słowa, może stąd tyle z nim problemów. Jednak każda z definicji zawiera elementy wspólne:

Postawa twórcza

Kreatywne myślenie prowadzące do oryginalnych i nieszablonowych rozwiązań problemów

Niepowtarzalność

Zdolność do tworzenia czegoś nowego

Kreatywna osoba najczęściej charakteryzuje się: siłą przebicia, odwagą, wyższym poziomem ryzyka, dobrą intuicją, pomysłowością oraz humorem.

Chciałabym, abyś po przeczytaniu tego posta jasno i szczerze odpowiedziała sobie na pytanie: „Czy uważasz siebie za osobę kreatywną?”. Jeśli stwierdzisz, że nie – to nic złego. Postaram się podpowiedzieć Ci, jak obudzić w sobie kreatywność.

Nie każdy musi być super twórczy, podobnie jak nie każdy musi znać się na matematyce czy wykazywać niebywałą odwagą. Istotne jest, aby rozwijać swoje prawdziwe talenty i ewentualnie ulepszać obszary, w których odczuwasz braki. Pamiętaj, że każdy może popracować nad sobą w dowolnym momencie. Ty również możesz pobudzać swoją kreatywność.

Nie udawajmy jednak tych, którymi nie jesteśmy. Może w Twojej głowie nie kipi tysiąc pomysłów, ale na pewno posiadasz inne zalety. A może sposób wykonania przez Ciebie pewnych zadań potwierdza, że jesteś kreatywna, a nawet o tym nie wiesz…?

3 obszary

Teraz sprawdź, proszę, czy obserwujesz u siebie poniższe zachowania:

Kreatywność w pracy/biznesie

Tu liczą się przede wszystkim nieszablonowe myślenie i rozwiązania. Planowanie i działanie. Tysiące wizji i pomysłów czekających na swoją kolej. Innowacyjność.

Zastanów się, jak często masz wrażenie, że tworzysz coś w swojej pracy? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że odpowiedź jest uzależniona od rodzaju wykonywanych obowiązków, jednak nawet jeżeli pracujesz w księgowości, spróbuj zastanowić się, czy nie masz obszarów, w których wykazujesz się kreatywnością? Może wymyśliłaś nowy, nieszablonowy sposób przechowywania dokumentów? Może wpadłaś na pomysł, jak zrobić coś szybciej i efektywniej? A może koledzy z pracy doceniają Twój sposób myślenia?

Kreatywność w domu

W warunkach domowych kreatywność może objawiać się na wielu płaszczyznach. Jak to sprawdzić?

Odpowiedz, czy gotujesz tylko według sprawdzonych przepisów Twojej mamy, czy pozwalasz sobie na eksperymentowanie w kuchni? Czy podejmujesz wyzwania kulinarne o dużym stopniu trudności, mimo ryzyka niepowodzenia? Czy opracowałaś własny system organizacji domu i sprzątania? Może sama urządziłaś swoje mieszkanie? Zrobiłaś kiedyś coś z niczego? A może uwielbiasz DIY i produkujesz swoje własne kosmetyki, przerabiasz stare krzesła…? Wszystkie te zachowania są przejawem Twojej kreatywności.

Kreatywność w relacjach

To nic innego jak ocena stanu Twoich relacji.

Czy Twoje relacje z innymi są poukładane, przewidywalne i wieje w nich nudą, czy jednak czasem ryzykujesz?

Nie zrozum mnie źle – nie ma nic złego w posiadaniu stałych przyjaciół i partnerów życiowych, którzy zapewniają nam stabilizację. Mówię o tym, czy starcza Ci odwagi i nie brakuje pomysłów na to, w jaki sposób rozruszać te związki i przyjaźnie?

Czy sprawiasz mężowi niespodzianki i zmieniasz czasem swoje zachowanie, żeby odkrył Cię na nowo? Czy proponujesz swoim znajomym ciekawy wypad lub wyjazd na kilka dni? Czy inni mogliby powiedzieć o Tobie, że jesteś osobą pełną życia, pomysłową, z którą nie można się nudzić? A może czujesz, że od kilku lat nic ciekawego się nie dzieje i czekasz, aż ktoś zapewni Ci rozrywkę?

Kreatywność to Ty…

 

 kreatywność.baner_-940x429

 

Jak rozwijać kreatywność?

Pamiętajmy, że twórcze myślenie nie jest wrodzoną umiejętnością i można nad nim pracować.

Znajdź inspirujące Cię miejsce, przyjrzyj się poszczególnym kwestiom i problemom z różnych stron. Zrób coś inaczej niż dotychczas. Zacznij łamać schematy.

Przyjrzyj się małym dzieciom – jak wiele rzeczy są w stanie wymyślić! Ich umysł jest otwarty na nowe i nieznane…

Czy pamiętasz, gdy jako nastolatka znajdywałaś tysiąc sposobów na uniknięcie szlabanu czy przełożenie klasówki? To jest właśnie kreatywność.

Aby ją w sobie obudzić, możesz, oczywiście, zaopatrzyć się w mądre książki, uczestniczyć w kursach na temat kreatywności lub po prostu rozwijać swoje pasje. Sprawdź raz jeszcze, co lubisz robić, i rozwijaj swój talent, a wraz z nim rozwinie się Twoja kreatywność. Nie pozwól zabić w sobie dziecka. Człowiek przecież uczy się przez całe życie, a twórcze myślenia na pewno przyda Ci się zarówno w pracy, jak i w domu.

 

Przykładowe ćwiczenia: 

PRZEDMIOT:

Bardzo popularne ćwiczenie, polegające na wybraniu przedmiotu i znalezieniu jak największej liczby jego zastosowań. Zastanów się, w jaki sposób spinacze do prania zamieniają się we wsuwki do włosów, żabki do zasłon lub… No właśnie – w co jeszcze?

ROZWIĄZANIE:

Wymyślaj niestworzone problemy typu: „Co by było, gdyby nie było Internetu/komputerów?”. Puść wodze fantazji. Rozwiązuj męczące Cię problemy z pracy lub te, które dopiero mogą się pojawić. Szukaj niestandardowych odpowiedzi i możliwości.

 

A Ty co kreatywnego wymyśliłaś ostatnio?

 

 

 

 

 

You Might Also Like