0 In Marketing

Social media a blogowanie. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

 

Każdy, kto kiedykolwiek założył swoją działalność, pisał blog lub prowadził stronę internetową, najprawdopodobniej zetknął się z social media. W dzisiejszym świecie znajomości internetowych, konferencji za pośrednictwem Skype’a czy zakupów online, trudno wyobrazić sobie życie bez Facebooka czy innego medium. Oczywiście zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę, jednak większość przedsiębiorców musi zaznajomić się i zaprzyjaźnić z social media, jeśli zamierzają odnieść sukces w biznesie. Około 80% społeczeństwa przed podjęciem decyzji zakupowych bazuje na poleceniach znajomych w Internecie. Co się z tym wiąże – Twoja marka musi być widoczna w sieci oraz w miejscach, w których znajdują się Twoi potencjalni klienci. Pozycjonowanie w Google już nie wystarcza.

„Social media a blogowanie” to treści, które – głęboko wierzę – wpłyną pozytywnie na rozwój Twojej marki/strony, niezależnie od tego, czy mowa o blogu, który chcesz wypromować, czy o kobiecym biznesie. Sama obecnie testuję wiele rozwiązań i pomysłów, by sprawdzić, co zmieniło się od czasów, kiedy prowadziłam swoją firmę. A zmieniło się sporo, zwłaszcza na Facebooku.

Zacznijmy jednak od początku. Zanim skupię się na social media, ważne, aby – poza standardowymi rzeczami dotyczącymi budowaniu marki, takimi jak: dookreślenie, czym się zajmujemy i w jaki sposób, stworzenie strony, opracowanie biznesplanu czy sprecyzowanie grupy docelowej – przyjrzeć się też mniej popularnym kwestiom, a mianowicie:

 

 • Określić mantrę swojej marki.  

 

Są to pierwsze skojarzenia, jakie potencjalnemu klientowi przyjdą do głowy na myśl o tym, co robimy. Najlepiej od 3 do 5 skojarzeń. Dobrym przykładem może być firma McDonald, której mantrę stanowią takie określenia, jak: fun, family czy food – chyba każdy z nas słyszał je wielokrotnie w odniesieniu do tej sieci. Myślę, że to strzał w dziesiątkę. Zastanów się, jaka może być Twoja mantra i jakie mogą pojawić się skojarzenia z Twoim blogiem/Twoją firmą?

 

 • Zadbaj o ogólne doświadczenie z Twoją firmą i marką.

 

Czy posiadasz firmowy zapach, kolor? Coś, co już z daleka identyfikowałoby Twój biznes? Czy zadbałaś o identyfikację wizualną? Czy posiadasz profesjonalne logo, dedykowaną czcionkę, może jakiś znak? Jeśli nie – najwyższy czas się za to zabrać.

 

 • Wyróżniaj się.

 

Nie możesz być nijaka. Nie możesz być letnią herbatą podawaną do obiadu. Firma musi się czymś zajmować. Na co możesz postawić? Postaw na cenę. Na ilość. Przyciągaj klientów, dla których niska cena stanowi największy magnes, niezależnie od tego, czy sprzedajesz namacalny towar, czy swoją wiedzę i usługi. Druga opcja – postaw na jakość. Wyceń siebie wyżej kosztem ilości. Na pewno znajdą się tacy, którzy zapłacą więcej za Twoje usługi lub produkty, doceniając ich zalety, oryginalność oraz Twoje kompetencje.

 

Nie wiem, czy słyszeliście, ale jeszcze do niedawna najważniejszymi aspektami w marketingu były słynne 4xP of Marketing:

 • Produkt (Product)
 • Miejsce (Place)
 • Cena (Price)
 • Promocja (Promotion)

 

Aktualnie mówi się, że ich miejsce zajmują 4xC of Social, co tylko dowodzi, jak ważną rolę odgrywają portale społecznościowe w marketingu i promocji:

 • Treść (Content)
 • Połączenia (Connections) 
 • Społeczność (Community)
 • Rozmowa (Conversations)

 

Wartości w znacznym stopniu uległy zmianie. W dzisiejszym świecie content is the king. Jeśli Twoja marka nie dostarcza wartościowych treści/produktów, nie angażuje się społecznie, nie nawiązuje relacji – nie ma przyszłości.

Dotychczasowe miejsce promocji zajmuje rozmowa. Potencjalnie klienci chcą wchodzić z nami w konwersację, chcą przynależeć i czuć się częścią naszej społeczności – udowadnia to sukces takich firm jak np. Apple, które umieją zrzeszać wokół siebie ludzi kreatywnych, właśnie im oferując swoje produkty. Zastanów się, w jaki sposób działają te obszary u Ciebie. Czy nawiązujesz relację ze swoim klientem? Odpowiadasz sprawnie na jego wiadomości?

Dodatkowo:

Obecnie klienci chcą mieć dostęp do Twojego biznesu:

ANYWHERE (niezależnie od miejsca)

ANYTIME  (o każdej porze)

ANY DEVICE (z dowolnego nośnika)

Co to oznacza? Że zawsze musisz być dla nich dostępny; to oni decydują, kiedy poświęcą swój czas Twojej marce. Koniecznie zadbaj o to, aby Twoja strona stała się elastyczna i dopasowana zarówno do korzystania na laptopie, tablecie czy telefonie komórkowym; nie wiesz, na jakim nośniku klient przegląda Twoją ofertę.

Poza pozytywnymi aspektami pamiętaj także, że właśnie w social media klient będzie podzieli się ewentualną złą opinią na temat Twojej firmy – takie działania praktykuje około 42% ludzi. Monitoruj dokładnie sieć, aby w porę wychwycić negatywne zdania i zareagować najszybciej, jak to możliwe. Markę i reputację budujemy długo; czasem wystarczy chwila, żeby je zaprzepaścić.

MOJE PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI ODNOŚNIE SOCIAL MEDIA:

 • Bądź w tylu miejscach, w ilu jesteś w stanie, by zapewnić sobie dodatkowe przekierowania na Twoją stronę, skoncentruj się jednak na około 3 platformach, np. Facebooku, Instagramie, YouTube czy Twitterze. Po wyborze portali działaj na nich regularnie, zgodnie z przyjętymi przez Ciebie założeniami.
 • Szybko odpowiadaj na wiadomości i komentarze dotyczące Twojej marki.
 • Buduj wokół marki społeczność na swoim fanpage’u. Możesz także utworzyć specjalną grupę tematyczną.
 • Odwiedzaj profile osób i firm podobnych do Twoich i zostawiaj wartościowe komentarze; lajkuj i udostępniaj wpisy.
 • Zdradzaj wybrane elementy Twojego życia, podrzucaj inspirujące cytaty.
 • Angażuj się w dyskusje wartościowych grup na Facebooku lub w innych portalach społecznościowych.
 • Zawsze miej na blogu odnośniki do social media.
 • Pamiętaj, by w swojej strategii social marketingu być nastawioną na klienta.

Pamiętajcie, nawet najlepszy blog, biznes czy produkt nie obronią się bez dobrej promocji czy wartościowej społeczności wokół Ciebie i Twojej marki.

Mam nadzieję, że powyższe informacje dały Wam do myślenia. Odezwijcie się w komentarzach. Zapraszam Was również na mój fanpage oraz do innych moich social media.

 

Ania

 

You Might Also Like